What did things cost in 1904?
A three-minute call from Denver to New York City cost $11. Sugar cost $0.04/pound. Eggs were $0.14/dozen. Coffee cost $0.15/pound.
How much did a gallon of milk cost in 1910?
Retail Prices of Selected Foods in U.S. Cities, 1890? 2015
Year | Flour (5 lbs) | Milk (1/2 gal.) |
---|---|---|
1920 | 40.5 | 33.4 |
1915 | 21.0 | 17.6 |
1910 | 18.0 | 16.8 |
1905 | 16.0 | 14.4 |
What did things cost in 1900?
Round steak was 13 cents a pound, and bacon was a penny more. Eggs were 21 cents per dozen, milk sold for 14 cents per half gallon and butter cost 26 cents per pound. A 10-pound bag of potatoes was 14 cents, and a 5-pound bag of sugar cost the relatively princely sum of 31 cents.
How much did milk cost in 1880?
All prices have been rounded up or down to the nearest cent and cover a span of twenty-two years….Prices for 1860, 1872, 1878 and 1882 — Groceries, Provisions, Dry Goods & More.
PROVISIONS | QUANTITIES | Quart |
---|---|---|
ARTICLES | Milk | |
AVERAGE RETAIL PRICES (standard gold) | $0.04 | |
$0.08 | ||
$0.05 |
How much did a loaf of bread cost in 1890?
a loaf of bread: 7 cents. a dozen eggs: 34 cents. a quart of milk: 9 cents. a pound of steak: 26 cents.
How much was a loaf of bread in Victorian times?
loaf cost about 1.4 pence (remember there were 240 pennies in a pound in those days). Add in the cost of milling and baking, plus some profit, and the loaf might sell for perhaps 2 pence.
How much was a loaf of bread in the 60s?
A loaf of bread cost 22 cents . . . a gallon of gas, 30 cents. Not as cheap as it sounds, considering the average wage was about $4,400 a year, or about $84 a week.